DSC_1161Jmenuji se Barbora Vlčková, žiji v Uherském Hradišti. Vystudovala jsem vysokou školu Management a marketing a několik let se této oblasti profesionálně věnovala. Přesto jsem cítila, že to není ta pravá profese pro mě a že mě vnitřně nenaplňuje.

O výživové poradenství jsem se začala zajímat z osobních důvodů, protože jsem v dětství měla spoustu zdravotních problémů a tak chtěla vědět, co jím a jak to působí na mé tělo. Dále mě k zájmu o stravování vedla touha pomoci lidem v mém okolí, a to zejména rodině. ​​Po čase můj zájem a záliba v této činnosti vzrostla natolik, že jsem se rozhodla výživě a zdravému životnímu stylu věnovat i profesionálně.

Za pět let praxe jsem přišla na to, že drtivá většina lidí není spokojena se svým zdravím, postavou, bojují s pocity únavy, vyčerpání a jsou tzv. bez života. Klienti, kteří ke mně přichází, už udělali ten první krok, a to rozhodli se něco změnit. Toho si vždy velmi vážím a už jen to mi dodává dobrý pocit, pocit zadostiučinění.

Většina z nás asi vyzkoušela různé diety, od zázračných očistných kúr, nepřeberného množství produktů, koktejlů a prášků až po úplné hladovění či přehnané sportování do vyčerpání. Efekt někdy bývá rychlý, výrazný, ale pouze krátkodobě udržitelný. Kolikrát jsou i takové drastické techniky téměř bez efektu. A to mluvím o efektu ztráty hmotnosti. Ale kolik z nás se díky těmto nevhodným technikám cítilo zdravěji, mělo lepší trávení, cítili příval energie? Kolik z nás ví určitě, že ztráta hmotnosti = ztráta tuku? Svaly a voda jdou dolů mnohem snáz … Jsem přesvědčena o tom, že ať už chcete zhubnout, zvýšit hmotnost či prostě začít žít zdravě, rozhodně toužíte po přirozené cestě bez zbytečných omezení, která možná nebude zázračná, ale zato trvalá a kromě vytoužené postavy s sebou přinese zlepšení Vašeho zdraví i pocitu sam(a) ze sebe.

Pokud je to i Váš případ, pokračujte dál ve čtení mého osobního příběhu a (možná se poznáte) dovíte se víc! :-)

WP_000186Narodila jsem se pár let před revolucí do „normální rodiny“ a mé starší sestřičce tak přibyl sourozenec – celá po taťkovi. Do raného dětství mé vzpomínky nedosáhnou, ale byla jsem pěkně „vypapané“ miminko :-)WP_000184

V předškolním a školním věku jsem se ale „vytáhla“ a byla klasické dítě té doby: s klíčkem na krku jsem lítala celé dny s ostatními dětmi z paneláku, později z ulice. Hráli jsme hry jako krvavý dědek, skákali jsme panáka nebo přes gumu, hráli na schovku, na četníky a zloděje, vybíjenou, stavěli bunkry, cvrnkali kuličkama, běhali, jezdili na kole, řádili v bazénu a mnohé další. Pohybu bylo (bohužel na rozdíl od spoustu dětí dnes) opravdu hodně. Tehdy maminka byla v domácnosti a o stravu bylo postaráno. Snídaně, svačiny (i když ty někdy končily v koši, za postelí či rozpláclé po celé aktovce), teplé obědy i dobré večeře. Jé, jak nám chutnalo. Zpětně ale tuším, že přes veškerou snahu a dobromyslnost mých rodičů strava nebyla optimální. Spousta bílé mouky ve formě pečiva, knedlíků, těstovin (šunkafleky byly moje oblíbené), ve formě zásmažek v omáčkách a také velké množství cukrů skrytých v marmeládách, cukrovinkách (které nesměly chybět po žádném dobrém obědě), oblíbených kynutých knedlících, různých buchtách, výborných štrůdlech a dalších.. O tuku ani nemluvě… Zdravé bylo časem velmi oblíbené kuřecí maso (všichni pamatujeme oblíbenou kombinaci s broskví a sýrem :-)), akorát někteří jsme jej preferovali ve formě smažené, stejně tak jako květák a další lahůdky (jako např. smažený sýr, který miluju dodnes :-)). A ryba? Smažená treska nebo filé, jednou za čas. A taky smažené rybí prsty. O způsobu přípravy luštěnin netřeba mluvit, čočka na kyselo či hrachovka nejsou zrovna ideálním pokrmem. V ledničce nikdy nechyběl pořádný poctivý salám či sýr a bílých rohlíků na večeři jsme mohli neomezeně.

Rozhodně nechci tvrdit, že vše, co se tehdy jedlo nebylo dobré, ale dělali jsme spoustu přešlapů, a ty, pokud nebyly do teď změněny, se podepisují na zdraví nás všech, způsobily epidemii obezity a možná ještě další nám skryté následky.

Když se vrátím ke svému dětství, po dobu základní školy jsem byla stále aktivní dítě, i když poněkud uzavřené a v kolektivních sportech tak nevynikala. Nicméně pohyb jsem si vynahrazovala tancováním v Hradišťánku, chozením do baletu a rekreačními hrami s rodiči a sestrou, jízdou na kole a kolečkových bruslích.

S pubertou přišly první změny. Do kroužků jsem už chodit nechtěla, jídlo jsem si vybírala a jedla (ze zvyku z dětství) spoustu všeho. Naštěstí jsem byla velmi společenská :-), a tak jsem víkendy protancovala a na mé postavě to tedy nebylo stále znát.

Časem ustoupilo i tancování a já získala „ženské tvary“. Jéé, no to se mi ale vůbec nelíbilo! Začal kolotoč diet, hladovění, cvičení aj. U ničeho jsem ale dlouho nevydržela a navíc se začaly projevovat silné trávící potíže. Absolvovala jsem spoustu vyšetření, ale lékaři mi nic nezjistili. Vyšetření probíhala opakovaně, sestra je celiak a tak se pátrali i po tomto onemocnění. Nic. Závěrečná diagnóza = stresového původu.

S tím jsem se ale nehodlala smířit a jelikož problémy přetrvávaly, začala jsem se zajímat o to, jak upravit stravu a cítit se tak lépe. A to byl můj první a významný krok tímto směrem. Začala jsem u časopisů, knih, později na internetu a získané znalosti jsem aplikovala na sobě. Zhubla jsem, začala jsem se cítit mnohem lépe, zdravotní problémy téměř vymizely a já byla nadšená. Po několika letech, kdy jsem rozdávala rady ve svém okolí, jsem se rozhodla této tématice věnovat profesionálně. A zbytek už znáte … ;-)

S profesionální kariérou výživové poradkyně jsem se také vrátila k intenzivnímu a pravidelnému cvičení, které mi dodává pohon ve svém životě, dobrý pocit sama ze sebe a hlavně radost ze zdravého, pevného těla. A i když si svou postavu představuju ještě trošku lépe (jako asi každá žena), také jsem dosáhla pro mě zajímavých výsledků, kdy jsem vyměnila část tukové tkáně za svalovou. A to je super!

Jím „normálně“. Přes den se stravuji 5x – 6x denně. Snídám převážně müsli, chocapic nebo ovesnou kaši s mlékem. Někdy si dávám i pečivo s marmeládou či arašídovým máslem, jáhlové kaše s marcipánem apod. Mám zkrátka ráda sladké snídaně. Ráno si dám sklenku pomerančového džusu a nesmí chybět ječmen.
Mé svačiny jsou většinou tvořeny jogurty, kefíry, proteinovou tyčinkou, či knäckebroty s pomazánkou.
Obědy mám ráda teplé, buď chodím na meníčka a tak vybírám zdravou variantu nabídky anebo ráda vařím doma těstoviny, luštěniny, rizota apod. snadné pokrmy.
Večeře je buď studená formou salátu anebo miluju ryby, mořské produkty, mozzarelu a různé zeleninové variace.

Ve víkend většinou trošku povolím a dopřávám si bohaté snídaně, na oběd se nebojím uvařit svíčkovou či kačenu a občas i na nějaký ten dortík dojde :-) Večer si dopřeju víno a náležitě si jej užívám.

Zdravý životní styl nemusí být jen hodiny dřiny v posilovně, omezování se, počítání kalorií, doživotní zákaz některých pokrmů. Zdravý životní styl je tělu přirozený způsob stravování, který se pohybuje mezi dvěma krajnostmi – nestřídmostí a odříkáním. Jak já ráda s nadsázkou říkám – neexistuje nesprávná potravina, jen nesprávné množství.

Pokud se chcete také zbavit nesprávných návyků, líbí se Vám představa lepšího zdraví, více energie a pohody, dobrého pocitu z toho, že dáváte tělu to, co potřebuje a ono se Vám  za to odvděčuje, ráda Vás uvidím u mě na konzultaci a probereme možnosti.

Pomozme společně osvětě, těším se na Vás!

V roce 2012 jsem absolvovala vzdělávací rekvalifikační kurz NutriAcademy v Praze. Odborný a informační servis NutriAcademy, s.r.o. je členem Potravinářské komory ČR, zaměstnanci a lektoři jsou členy Komory veterinárních lékařů ČR, Společnosti pro výživu, České společnosti chemické a Genetické společnosti Gregora Mendela. ​Postupně se vzdělávám i v dalších konkrétních oblastech, absolvovala jsem kurz Výživa dětí s uznávaným dětským lékařem MUDr. Zlatkem Marinovem (autorem vynikající knihy S dětmi proti obezitě, nakl. IFP Publishing & Engineering s.r.o., 2011). Pravidelně se účastním Sjezdu výživových poradců a absolvuji další nástavbové kurzy. Neustálé vzdělávání v této oblasti považuji za základní klíč k úspěchu a porozumění klienta.

Jsem členkou Aliance výživových poradců, která mě zavazuje k plnění Kodexu výživových poradců (http://aliance-vyziva.cz/?sec=8&tsec=1).

Publikuji články o zdravé výživě na portálech http://www.slovackymagazin.cz/zijeme-zdrave, www.svet-modelek.cz a v internetové poradně www.ulekare.cz.
Spolupracuji s firmou Green Ways, jejichž produkty Ječmen a Chlorella již dlouhodobě užívám. Také jsem partnerem Fitness Food Menu.

 

---